Sylvestr Krnka

český puškař a vynálezce

Pozvánka na vernisáž výstavy ve Volyni

Všem přátelům a příznivcům osobnosti Sylvestra Krnky,

podporovatelům spolku  Sylvestr Krnka, z. s.

Česká republika a její okolí

 Městské muzeum ve Volyni s podporou spolku Sylvestr Krnka, z. s. pořádá výstavu

„Puškař Sylvestr Krnka a jeho volyňský vynález“

při příležitosti 170. výročí první zadovky v rakouské monarchii.

Výstava bude slavnostně zahájena dne 24. října 2019 v 18:00 hodin v prostorách Městského muzea ve Volyni, Školní 744, 387 01 Volyně.

Zveme Vás co nejsrdečněji k osobní účasti na slavnostní vernisáži první výstavy svého druhu a zaměření, připomínající Sylvestra Krnku jako znamenitou osobnost, jejíž význam daleko přesáhl české hranice. Budete také osobně přítomni předání pocty Sylvestru Krnkovi in memoriam v podobě titulu „Čestný občan města Volyně“ starostou města Volyně. Bude to poprvé, kdy významný vynálezce získá ocenění od státní správy či samosprávy ze země svého původu. Součástí vernisáže bude také představení nové knihy „Krnka 1869“ vydané spolkem ke 150. výročí přijetí zdařilé Krnkovy transformace pušky do výzbroje armády.

Na osobní setkání a přátelskou diskusi na zajímavé téma výstavy se těší představitelé města Volyně, vedení Městského muzea města Volyně a představitelé spolku Sylvestr Krnka, z. s.

Pozvánka ke stažení [PDF, 680 kB].

 Ing. Stanislav Vondráček, CSc.                                                Ing. Vladimír Dynda, CSc.

          Prezident spolku                                                                   Viceprezident spolku

Jak je to doopravdy s psaním křestního jména Mistra Krnky

Bystrý čtenář si jistě všimnul, stejně jako my, že v různých historických materiálech a dokumentech se křestní jméno Mistra Krnky vyskytuje v několika odlišných podobách. Z Plzeňského oblastního archivu jsme se k tomuto tématu dozvěděli: „Ještě koncem 19. století bylo psaní jmen poměrně variabilní a jedno jméno se mohlo psát různým způsobem, záleželo na věku, vzdělání a národnosti pisatele. Proto se můžeme setkat s uváděním jména Sylvester, Sylvestr, Silvestr.” S ohledem na to, že na našich stránkách chceme zveřejňovat co možná nejvíce dobových dokumentů, bylo by nemístné v těchto dokumentech upravovat křestní jméno Mistra na jednotný tvar.
Čtete dále celý článek »

Jak je to doopravdy s historickými daty

Pojďme se podívat na prvou nejasnost, která se bezprostředně týká našeho hlavního předmětu zájmu, tedy přímo Mistra Sylvestra Krnky. V literatuře je velmi často uváděno jeho datum narození 31.12.1825. Toto datum můžeme číst například v knize Krnkové a vývoj palných zbraní 1848 – 1926 (Miroslav Slanina, nakladatelství a vydavatelství Agentura Pankrác, s.r.o., 2001). Protože Miroslav Slanina ve své publikaci uvádí množství literatury, ze které čerpal, je možno se domnívat, že i zde patrně bude uváděno toto datum.

Stejný údaj o datu narození Sylvestra Krnky čteme na internetu na řadě odkazů, ale hlavně také na stránkách Wikipedie. A tady bude třeba značné osvěty, abychom širokou veřejnost seznámili se správným datem narození Sylvestra Krnky, které je 29.12.1825! Pan Jan Skramoušský ve své studii Ruský úspěch Silvestra Krnky (časopis Historie a Vojenství, 4/2011) již toto správné datum uvádí.
Čtete dále celý článek »